0 532 320 08 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

Uygun Tabela

11 Şubat 2016
416 kez görüntülendi
Uygun Tabela

Tabelacılık kent yaşamının olmazsa olmaz bir parçası olarak her gün yeni ve yaratıcı biçimlerde karşımıza çıkıyor ve önümüze çıkmaya da devam edecek. Çok Kısa zamanda kişilerin beynine kazınabilen iletimleri iletmek amacıyla yaratılan Tabelacı yenilikçi, yaratıcı ve dikkat çekici olduğu ölçüde taşıdığı iletimi iletir ve iletimi alan kişilerin kafalarında yer edinir.

izmir tabelacı

ucuz tabela izmir

Yazılı yayında kullanılan ilanların büyükleriymiş aynı yanlış bir şekilde de algılanabilen bu reklamların kendine özgü dizayn biçimleri, iletimı taşıma nitelikleri ve tüketiciler tarafından farklı algılanma kriterleri vardır. Bostanlı Tabela Her ne kadar aynılik taşısa da başka herhangi bir yazılı yer ilanında kullanılması mümkün olan uzun ve bilgi içerikli yazılerin bu alanda kullanılması mümkün değildir. Bunun sebebini söylemek elbette ki güç değil; kimse yolda yürürken baktığı bir billboardın önünde durup uzunca ne yazdığını okumaz.
fakat Tabelacıda bir dezavantaj olan bireylerin yürürken olma durumları aynı zamanda da bir avantajdır. Şöyle ki, bu reklamlarla karşılaşan alıcıların uzaklaşma, onu yok bilme şansları yoktur. Ne şekilde uygulanmış olursa olsun, kişiler reklamlarla zamankli iç içedir ve bunlardan sıyrılma olanağı yoktur. Bu da kişinin dikkatinin çekildiğinde ona iletimı kolayca iletebilme olanağı sağlar. Tabelanın hem iyi hem de kötü bir diğer özelliği de genellikle tekrar edilebilir olmamasıdır. Belirli bir süre içinde iletimın iletilmesi gerekir. Bu nitelik de beraberinde çarpıcı dizaynların daha fazla önem taşımasını getirir. Diğer yerlerde var olması her zaman mümkün olmayabilecek şekilde dikkat çekici dizaynlarla alıcının zihninde reklama konu olan mal veya hizmete dair seçme oluşturulabilir.

tabela reklam bostanlı

bostanlı tabela

Sokaklar, otobüsler, metrolar, alışveriş merkezleri aynı reklam alanları halkın evlerinde oldukları kadar iyi olmayabildekleri yerlerdir. Bir şekilde bulunulan bu mekanlarda bir çok içsel ve dışsal uyaranla bir arada bulunan reklamların fark edilir olması yönünde yapılacak olan dizaynda alıcının etkilenebileceği bu içsel ve dışsal detaylar da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu reklamlar da diğer reklamlar aynı bir çok kişiye aynı anda ulaşır. fakat verilen iletimın birçok kişiye ulaşması demek, onun herkes tarafından aynı şekilde anlamlandırıldığı sonucunu her zaman vermez. İnsanlar kendilerine ulaşan iletileri zihinlerinde tek başlarına anlamlandırırlar. Tabelacının en önemli özelliği görselliktir. Bostanlı Tabelacı fakat bu görsellik mutlaka kısa ve akılda kalıcı sözel ifadelerle desteklenmelidir. Dikkat çekici bir görsel ve iletimı ileten kolay anlaşılır sözel ifadelerle Tabelacı birçok reklam thizmete göre çok daha etkili olabilir.
Diğer bütün yerlar aynı Tabelanın da kendine özgü nitelikleri ve unsurları var. Bu reklamlar da diğer bütün reklam uygulamaları aynı bir fikir üzerine kuruluyorlar. Konsept olarak da adlandırabileceğimiz bu fikrin yaratıcı, dikkat çekici ve akılda kalıcı olmasının yanında uygulanabilir de olması gerekiyor. Tabelacında daha büyük görseller ya da uygulamalar yapılabildiği için kişilerin görüş açısını egemenliği altına alabilir. Eğer bir yazı kullanılıyorsa bu yazı mutlaka mümkün olduğu kadar kısa ve öz olmalıdır. Çünkü Tabelada iletimın alıcıları genellikle hareket halindedir ve uzun ve karmaşık iletimları algılamak için durup düşünmeleri pek de mümkün değildir.

reklam karşıyaka

karşıyaka tabela

Tabelacında dikkat çekici ve etkili bir dizayn, doğru şekilde birbirine adapte edilmiş yazılı ve görsel öğeler, nitelikle büyük boyutlu ve kaliteli hizmet görselleri, sade ve okunabilir yazı türleri reklamın başarısını arttıran öğelerdendir. Tabelada genellikle canlı renkler tercih edilir çünkü dikkat çekmek ya da dikkati odaklamak güzel renkler aracılığı ile daha kolaydır. Tabelacında eğer gerilla uygulamalar aynı uygulamalar söz konusu değilse hizmet ya da marka logosu mutlaka kullanılmalıdır ve bu hizmet ya da markanın tanıtılması için de gereklidir. Diğer bir önemli etken de reklamların doğru olarak yerleştirilmesidir. Yerleştirme planlaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tabela dendiğinde akla ilk gelen uygulamalar billboardlar, durak raketleri aynı uygulama alanları olsa da, Tabela yaratıcı çalışmalara en fazla olanak sağlayan yerlardan birisidir.
Tabela reklamcılığının tarihi neredeyse reklamın tarihiyle yaşıttır. fakat zaman içerisinde nitelikle uygulama biçimleri açısından diğer bütün yerlar aynı Tabela da gelişti ve değişti. Bugün Günümüzde evimizin dışında daha fazla vakit geçiren bireylere ulaşmak için kullanılabilecek olan en etkili araç Tabela reklam alanlarıdır. Büyük Kitlelerin iletişiminin de ilk örneği sayılan Tabela tarih tamamı eksikliklerini gidermiş olarak gelişti ve günümüzde de içsel denetimin de var olduğu ve ölçülebilir bir reklam izmir alanı olarak varlığını sürdürmektedir.
Tabela günümüzde ulaşabildiği kitle ve fark edilirliği açısından güçlü bir araçtır ama seçici bir vasıta değildir. Uygulamada ulaşılabilecek olan hedef kitlenin izmirde tabela seçilmesi mümkün değildir ve iletimın özet şekilde verilmesi zorunluluğu vardır. Her yer aynı izmir Tabelanın da olumlu ya da olumsuz yanlarıyla değerlendirilip, gerçekleştirilecek olan reklam tabela uygulamasının doğru şekilde planlanması gerekir. İzmir Reklam Firması Aksi halde getirdiği maddi yükte göz önüne alındığında etkisiz bir Tabela reklam uygulaması sadece ciddi bir bütçe yükü olarak kalır.
Yerlerin yapısı ve reklam yaptıkları alanlar düşünüldüğünde, izmir reklam hakikaten açık hava reklam yersı, çok özel bir yerde duruyor. Bir televizyon, radyo, gazete veya internet çok daha geniş kitlelere hitap ediyor. İsteseniz de istemeseniz de, tabelacı izmir belki de size hitap etmeyen kitlelere reklam yapabiliyorlar. Küçük bir semt biriminde kurulan ve yalnızca o semte hitap eden bir şirketin, diğer bölgelerde izmir reklam yapması ona pek fazla bir şey katmayabiliyor. Reklam Tabela ajansları, şirketlerin tanıtım kampanyalarını yürütecekleri zaman, ilk önce hedef halkı belirler ve ona göre kampanyanın amacını oluşturmaya başlarlar. Burada sözünü ettiğimiz şirketin hedef kitlesi zaten bellidir. Buna yönelik olarak yapılacak kampanyanın da bu çerçevede düşünülmesi gerekiyor. Yerel olarak yayın yapan radyoların bile, hitap ettiği kitlenin büyüklüğü gereksiz olabiliyor. Şu durumda, istediğiniz kadar küçük bir kitleye reklam yapabilen tek bir yer kalıyor, açık hava reklam yersı. Kimi zaman tek bir billboard, bir köprü afişi, bir araç kaplaması, şirketin dış cephesi ve çevresine yapılan reklamlar, firmanın tam olarak ihtiyacını giderebiliyorlar.
Tabi bu durum, minik yerleşim birimlerindeki şirketler için geçerlidir. İstediğiniz kadar büyük olun, ülke çapında faaliyet gösterin, Tüm ülkenin tamamını hedef kitleniz arasında bulunsun, sizi yine de destekleyebilen bir yer olarak karşımıza çıkıyor. İstediğimiş olduğunuz kadar mahallede, ilde, bölgede, ülkede her yerde billboardları, megalightleri, afişleri, duvar reklamları sizin iletimlarınızı tüketiciye ulaştırabiliyor. Yalnız bunlar da değil, markalar, hangi reklam yersını etkin olarak kullanırsa kullansın, sizlerin de her yerde gördüğü aynı, açık hava reklam yerlarını destekleyici olarak kullanıyor. Örneğin, televizyon reklamından çok iyi bildiğiniz bir film karesi, otobüs durağınızın yan duvarında karşınıza çıkabiliyor. Açık hava reklam yerları, teknolojiyi de takip ediyor. Yani teknoloji geliştikçe, ona uyum sağlayan hizmetleri de geliştirerek kullandırabiliyor. Son zamanlarda, nitelikle alış veriş merkezlerinde gördüğümüz dijital boardlar, bunun en yakın örneğini oluşturuyor. hizmetler, birden fazla afişi arka arkaya çeviriyor, günün ışıklarına göre kendi ışıklandırmalarını yapıyor. Hatta nihayi üretilenlerin bazıları yaşları, cinsiyetleri tespitini yaparak, bu kişilere uygun reklamı hemen gösterebiliyor.
Her ne kadar küçük bir alan olursa olsun ya da ne kadar büyük bir alan olursa olsun, o kendine özgü hızı ve etkisiyle markaların sembol ve reklamlarını yapabiliyor. Konulduğu anda son tüketiciye ulaşabiliyor ve onlar istesinler de istemeseler de Tabela izmir firması yerlarından kaçamıyorlar. Zira yürüdükleri caddelerde, durdukları duraklarda, önlerinden geçtikleri duvarlarda onlarla karşılaşıyorlar. Televizyonda aynı zap yapma imkanları yok, internet ortamları aynı başka bir ortama geçme şansları yok, onlarla yüzleşerek geçmek durumunda kalıyorlar. Kısaca özetlemek gerekirse, TABELACI her durumdada iletimlarını iletiyor. Hele yaratıcı bir dizayn yapılmışsa, dikkatleri üzerlerinde toplayıp hem tüketici için, hem de markalar için heyecan verici olabiliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?