0 532 320 08 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tabelacılık işleri hakkında bilgi

30 Ocak 2016
386 kez görüntülendi
Tabelacılık işleri hakkında bilgi

BRANDA ve BEZ AFİŞ
Branda bez afişler açık hava tabelaları dır.Brandalar üzerine folyo yapıştırılabilen mürekkeple baskı tekniği olan dijital baskı

reklam ve tabela

izmir tabela

yapılarak değişik yazı ve şekiller elde edilebilen plastik malzemelerdir.
“Bez afişler ise, üzerine şablon hazırlanıp boyananarak veya, brandanınkinden ayrı olarak özel bir dijital baskı makinesi ile istenilen şekiller ve yazılar basılabilen ve adı üzerinde bez malzemeden yapılan bir açık hava reklam aracıdır.”
BRANDA ve BEZ AFİŞ FARKI
– Brandayı gerdirerek tabela yapılabilir, ancak bez ile yapılamaz.
– Bez afişler bayrak olarak kullanılabilir ancak branda kullnılamaz
– Brandanın taşınması zordur ancak aynı ölçülerde bez afişin taşınması kolaydır
– Bez afişler miting alanlarında sıklıkla kullnılmaktadır.
– Sağlamlık açısından branda lar bezlerden daha sağlamdır
– Fiyat açısından aynı ölçülerde bez afişler, brandaya göre daha pahalıya malolmaktadır
TOTEM TABELA
“Totem tabela, işyerinin önlerine dikilen ve değişik yönlerden görülmesini sağlayan bir tabeladır.”
Temel olarak yere monte edilerek konumlandırılır.Genellikle iki yöndende görülecek şekilde çift taraflıdır fakat istenildiğinde 3 veya 4 cepheli olarakta üretimi yapılabilir.
Totemin avantajı, yüksekliği ve yola yakın konumlandırılması sebebiyle uzak mesafedenden görülebilmesidir.
Totem yaptıracak firmaların dikkat etmesi gerekenler:
1-) Totem tabela’yı konumlandıracak yeri doğru seçmekdir.Totemin konumlanacağı yere göre totemin uzunluğu, büyüklüğü ve küçüklüğü daha iyi belirenip, imalatı o ölçülere uygun yapılmalıdır.
2-) Totem tabela’nın monte edileği yerin beton dökülerek güçlendirilmesi gereklidir.
3-) Totemin rüzgar ve fırtınalı havalarda yıkılmaması için iskeletinde dayanıklı ve yeterli malzeme kullnılması gerekmektedir.
PLEKSİGLAS TABELA
Pleksi tabela pleksiglas adı verlen malzemenin “Royter” da harf veya değişik şekillerde kesilmesiyle ve ısı makineleri kullnılarak eğilip büğülmesi ile elde edilir.
Tabelalarda pleksiglas kullnılması, pleksiglas malzemenin adeta cam gibi parlak ve ışık geçiren bir malzeme olmasıdır.Özellikle arkasından ışık verildiğinde ışığı çok hoş bir şekilde sızdırması tercih sebebi olmasını sağlamaktadır.
Ayrıca kesilen şekillerin kenarları delinerek ve delinen yerlerden led çıkarılarak yapılan ışıklandırma sistemi çok kabul görmüş ve plakesiglas tabelanın daha çok rağbet görmesini sağlamıştır.
PLEKSİGLAS KULLNILARAK YAPILAN TABELALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENlLER :
1-) Pleksiglas kutu harf şekillerinie çevirilirken kenarlarının iyi yapıştırılıp yapıştırılmadığı,
2-) Tabelaya göre pleksiglas malzemesinin kalınlığının iyi seçilip seçilmediği.
3-) Tabelanın kalın olup olmadığına(Eğer tabela yeterli kalılıkta yapılmamışsa plaeksiglas harflerin arkasına konulan florsanlar görünecektir) dikkat etmek gerekmektedir.
VİNİL GERME TABELA
“Vinil germe tabela, dijital baskı yöndemi ile basılan vinilin (branda’nın), profil şaseye dört bir yandan gerilerek, daha önceden hazırlanmış olan ve içerisinde aydınlatma düzeneği bulunan alüminyum kasa üzerine kapatılmasıyla elde edilen bir tür tabela çeşididir.”

izmir balçova tabela

izmir tabela

“Vinil germe tabela, kasa üzerine monte edilerek ışıklı olarak kullanılabildiği gibi, profil şase üzerine gerdirildikden sonra direkt ışıksız olarakta monte edilebilir.”
Fiyat olarak kasa düzeneği ve doğal olarak ışıksız olan çeşidi daha uygun fiyatlı satılmaktadır.
VİNİL TABELADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER :
1-) Kullanılan vinil’in(branda’nın) ışıklı ve ışıksız tabelalarda ayrı ayrı kullanıldığına dikkat edilmelidir.Işıklı vinil germe tabelalarda kullanılan vinil yani branda nın ışıklı tabelalara uyumlu olması gerekmektedir.Işıksız yani kasasız vinil için kullanılan vinilin, ışıklı vinil tabela için kullanılması maliyeti düşürebilir ancak yeterli ışığı sızdıramayabilir.
2-)Vinilin germeye dayanıklı olması ve uzun yıllar bozulmadan kalabilmesi için gramajının tabela büyüklüğüne uygun seçilmesi gerekmektedir.
3-)Işıklı vinil germe tabela’nın ışıklarının zamanla bozulabileceği düşünülmeli ve tabelanın kapaklı üretilmesi gerekmektedir.
YÖNLENDİRME LEVHALARI
Yönlendirme tabelaları parklarda, devlet dairelerinde,kurumlarda, alışveriş merkezlerinde; kısaca insanların çokca ziyaret ettiği yerlerde onlara yol göstrmek amacı ile kullanılan tabela lardır.
Bunlar : kapı tabelaları, kaldırım tabelaları, park levhaları, üzerinde çeşitli yön işaretleri olan tabelalar, trafikte kullanılan tabelalar’dır.
Bu tabelaların kalitelerine göre çeşiitleri mevcuttur.Bunlar: vinil germe tabela, alüminyum tabela, polikarbondan yapılan tabelalardır.Bu tür malzemeler kullnılarak yapılırlar.Örneğin vinil germe tabelalar : brandanın dijital baskı makinasında basılarak renklendirilmesinden sonra, profil çerçevelere gerilerek yapılması ile meydana gelirler.