0 532 320 08 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

Reklamcılık Sektörü Hakkında

31 Ocak 2016
471 kez görüntülendi
Reklamcılık Sektörü Hakkında
reklam izmir

izmir tabela

Reklamcılık bunun yanı sıra bir hizmet sektörü mensubu olan işletme türüdür. Bu işletmeler yada reklam işi yapan şirketler bu iş için ya çekirdek yetişmiş ollinkar yada eğitimini almış ollinkar.
Reklamcılar önce reklamını yaptıkları ürünün doğruluk derecesini iyi bilmeleri gerektiği konusu ile ilgili hem fikir olması gereklidirlar. Reklamcı reklamı yaptığı ürünü çok iyi tanımalı ve tüm reklam pozisyonlarını ve reklam yapacağı ürüne yalan ölçütüni yada aldatıcılık ölçütüni koymamalıdır. Böle davranan reklamcı hem kendine hem de meslek etiğine makul davranmış olmanın huzuru içinde çalışmalarına devam eder. Olay birde tüketici açısından incelemek gerek görülürse reklamların aynı tip ürünlerin arasında tercih yaratması gibi bir olgu yaratır ki buda kalite ve çeşitliliği artırmak yani tercih yelpazesi genişletilmek ve fiyatlarının biri birilerine yakın olması sağlayarak tüketiciye üstünlüklar sunar.
Reklam ajansları amacı yalnızca reklama yönelik hizmet sektörüdür.Reklam ajansları firmaların içerik ve kapasitelerine birçok elaman istihdam eder yada istidam edemediği elamanları zamanlı çalıştırır.Bunun içinse sürekli istihdam ettiği personel ücretleri ile kiralanan emek ücreti arasında farklılıklar oluşur.Örneklemek gerek görülürse bir reklam ajansında reklam filmini yönetecek yönetmen sürekli istihdam edilmez anlaşılmış bazı dışarıdan yönetmenler arasından seçilir ve yalnızca o prodiksiyon için görev verilir.Metin yazarları ise hem şirket içeriğinde bulundurulur hem de kampanyanın hacmine göre dışarıda serbest çalışanlardan tutulur. Reklam ajansları hareketli firma mantığı ile çalışma temposuna sahip kişilerin yaratıcı olmaları ve bu yarattıklarını piyasadaki ürünler yada yeni piyasaya çıkacak ürünler için kullanılırlar.Aynı reklam ajansı aynı tip ürün reklamını iki ayrı firma için yaparken genelde ekiplerinin işlerinin birinin diğerine karışmaması mantığı ile gerçekleştirdiği için iki ayrı ekip iki ayrı ajans gibi iki ayrı kampanya yürütür. Burada ekiplerin ürünün iyi tanımasını sağlamak edindiği bilgileri sindirmek uygulamaylayacağı ve yürüteceği reklam kampanyasının başarılı olmasının ilk şartıdır. Reklam ajanslarında kast seçimi de başlıca inceleme konusu olabilecek bir konudur ve kampanyanın başarı şartlarından biridir. Reklamcı ile reklam veren arasında yaşanan ve üzerinde en fazla hassaslenilen konu sırdaşlıktır.
Reklam bir firmanın yaptığı ticari faaliyetlerden yada piyasaya arz ettiği ürünlerin tanıtımına yönelik faaliyetlerin tümü için yaptığı prosedürlerdir. Reklam amaç olarak üretilen malzeme yada hizmet olsun geniş kitlelerin dahenkunu sağlamak suretiyle daha çok üretim kapasite kullanım açısından daha çok satış ve piyasalara daha çok ürün yada hizmet satmak suretiyle daha çok kar demektir.

izmirde tabelacı

izmir tabela

Reklam bunun yanı sıra konu hakkında kişileri profosyonel kariyerlerine katkı ve piyasa güvenilirliği sağlayacak biçimde tanzim edilirler. Şöyle bir soruyla karşılaşan reklamın yanıtı hazır olması gereklidir. Ürün iyi ve kaliteli ise esasen reklama ne gerek vardır ? yada buna benzer soruya yanıt şu olması gereklidir, iyi bir ürün, az üretimle daha pahalı fiyata satılabilir ancak üreticinin amacı daha ucuza malını satmak ise o zaman reklama ihtiyaç duyar daha fazla malı daha ucuza satarak ülke ekonomisine katkıda bulunarak daha az karları bir havuzda toplayarak daha çok kar elde edilmesini sağlamak mantığına makul davranış şeklini seçmek zorunda kalır.
Reklam videoları, video CD lerine yüklenmiş ve özel olarak hazırlanmış genel olarak insam trafiğinin olduğu ve bekleme yapılan ortamlarda yayınlanan reklam türlerinden. Reklam videoları genelde hazırlanırken daha fazla slogan olarak hazırlanmış metinlerden oluşur bunun gerekçesi reklam videoları anlık göze çarpan reklamlardır. Metinleri ve görüntüleri bu kısa süreli yayınlarla ürünü tanıtmayı ve reklam videosunda konu edilen ürüme ulaşım ve ürünü sahiplenen şirkete ulaşım yollarının akılda kalmasını sağlayacak biçimde verilmelidir.
Bedava reklamın en birinci kalemi işyerinin kendi içinde yaptığı reklamlardır.Bunlara genelde satış yerinde reklam adı verilmektedir.
Bedava reklam genelde İnternet üzerindeki reklamlarla yapıldırılmaktadır.Bu prosedürleri örganize eden reklam siteleri var. Kendi sitenizde bir diğer sitenin reklamını yaparken sizin reklamınızda diğer sitelerde yayınlanmaktadır. Bir diğer çeşidi ise arama motorlarına reklam vererek kazandığınız ön sıralardaki önceliği ödediğiniz paranın iki katı süreyle yada tık sayısı olarak kazanmanızdır.
Online reklamcılık sektörü bilgisayarların artık şahsi kullanıma girmesini sağlayan uygulama anlayışı geliştikten sonra son derece mesafe kat etmiştir.Ülkemizde yeni olan bu tip reklamcılık stilleri firmalarca doğru olarak algılanmaya başladıktan sonra gelişmeye başlamış ve potansiyeli her zaman ileriye dönük reklam piyasası rakamları oluşturmaya başlamıştır. Online reklamlarında internet sitesi olan kurumlar da kendi sitelerine gerek kendi iş kollarından gerekse çok kullanılan reklam yapmak isteyen yada adını duyurmak isteyen siteler tarafından kullanılmaktadır.Örneklemek gerek görülürse ehliyet kursu sitesinde ikinci el vinç satan sitelere,sağlık ile ilgili araştırma yapan kişilerin karşısında bir anda arkadaşlık sitesi reklamları belirmektedir. Ülkemizde internet kullanımı ve on line reklamcılık çok yeni tarihlerde kullanılmaya başlamış olmak hasabiyle tam bir düzene oturmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?