0 532 320 08 77
Sosyal Medya Hesaplarımız

Reklam Tabelacı Aydın

10 Şubat 2016
433 kez görüntülendi
Reklam Tabelacı Aydın

Reklam ve Tabela Yönetmeliği
Söz Konusu Yönetmelik Belediyelere Göre, Kamu kurum ve kuruluşlarının farklılıklarına göre değişebileceğinden mütevellit, Bağlı bulunduğunuz il-ilçe, kuruma göre danışınız. Bu yazı genel bilgilendirme amaçlı olup, kişi ve kurumların ya da 3. şahıslara doğabilecek zararlardan sorumlu değiliz.

Yazı Aralarına Koyduğumuz kelimeler anahtar kelimelerdir.

tabela yönetmeliği izmir

kemalpaşa tabela

İzmirde Tabelalar bina cephelerine ışıklı ve ya ışıksız, tanıtım amaçlı konulacak açık hava reklamcılığı uygulamalardır. Reklam amacıyla kullanılan aynı zamanda açık hava tanıtım araçlarından biri olan tabela kullanımı hakkında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. İlk zamanlarda her işletme tabelasını istediği alanlara yerleştirmekteydi.
İzmir Tabela Zamanla, diğer tüm araçlarda olduğu gibi, açık hava reklamcılığı yönetmelikler geliştirilmeye başlandı. Tabela asma ve kullanma yönetmeliği belediyelerin denetiminde olabilmektedir.İzmir Tabela firması Her belediyenin kendi bölgesine özgü yönetmeliği bulunmaktadır. Karşıyaka tabela Belediyeler bu tip yönetmeliklerinde; şu özellikleri gözetirler. Görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak, kent estetiğine katkıda bulunmak v.b.
Belediyeler bu tip tabela yönetmeliklerinde, Bornova tabela uygulama alanları, uygulama esasları ve uygulamalar olarak üç ana başlık altında alsancak tabelacı düzenlemişlerdir. İstanbul büyükşehir belediyesinin, uygulama alanlarına yönelik, yönetmeliğini incelersek neler yapıldığını anlayabiliriz.
Reklam, İlan ve Tanıtım Elemanlarının Uygulandığı Alanlar :
1- İzmir ili sınırlarıda, Büyükşehir Belediyesinin hüküm ve denetimi altındaki yerlerde ihale vasıtasıyla veya özel projeler, Karşıyaka Tabela, ticari sebeple sabit tanıtım konulabilecek yer ve alanlar,
2- Bina yüzeyleri, çatı ve bahçe, bahçe duvarları,
3- Arsalar; açık depo, İnşaat alanları, Buca Tabela, açık alanlı imalathane v.b. kullanılan veya boş olan alanlardır.

reklam aydın

aydın tabela

4- Kamuya ait ortak kullanım alanları: meydanlar, Karayolları, yayalara ait kaldırımlar, yeşil sahalar, Alt, üst geçitler, yaya-taşıt pazar yerleri, Çeşme Tabela, her türlü havalandırma bacaları, açık otoparklar, havada ve Denizde yapılacak Alaçatı Tabela, her tür tanıtım elemanlarının kullanıldığı alanlar, Duraklara ve Araçlara Konulan Tanıtımlar: Şehir içi yolcu taşıyan otobüs, Tramvay, tren, vapur, yeraltı treni, v.b toplu taşım araç ve durakları, özel araçlar,
5- Yukarıda belirtilenlerin dışındaki alanlar ise: Tren garları, İstasyon, hipodrom, eğlence, stadyum, spor sahaları, İskele, Bostanlı Tabela hal yerleri v.b. ayrıca Elektrik Direkleri.
Görüldüğü gibi uygulama alanlarına Çiğli Tabela, yönelik yapılan yönetmelikler bu tip sınırlamaları getirerek işletmelerin reklam alanlarını düzenlemektedirler. Uygulama esaslarına yönelik bir iki örnek vermek gerekirse;
1- Sabit reklam asma materyallerin üstündeki, Kemalpaşa Tabela, ticari duyuru izin müddetinin bitmesi, yırtılması, bozulması, boş kalması veya işlevini yitirmesi durumunda, yüzeyleri beyaz kağıt, beyaz renkle örtülecektir. Bu husus İzmir Tabelacılar, kiracı veya ilgilisi tarafından yerine getirilecek, yerine getirilmediği şekilde ilgili Belediyesi’nce yapılıp ilgilisi veya kiracısından yapılan harcamanın %20 fazlası tahsil edilir.

izmir tabela firmaları

izmir tabela

2- Yaya yolu üstüne gelen şekilde konan Aydın Tabela sabit tanıtım asma materyalleri ile ilgili kaldırım genişliği, o bölgedeki tanıtım çokluğu baz alınır. Sabit reklam, Reklam Tabela İzmir, materyalleri alt noktası ve yaya yolu kotunun yüksek noktası arası en az 2,25 m.lik düşey açıklık bulunmalıdır. Yaya yoluna paralel biçimde konan sabit tanıtım asma materyallerinin düşey yükseklikleri yerin konumu baz alınarak belirlenecektir. Bu şekilde, Tabela Yenilenmesi izmir, sektörün bir öğesi olan tabela tanıtımlarının, toplum düzenini bozmayacağı, karışıklık ve görüntü kirliliği oluşturmayacağı, aynı zamanda işletmelerin aralarındaki hiyerarşiyi çeşitli kural ve yönetmeliklerle sınırlayarak düzenler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?